Mozole na rukách – ako na ne?

Mozole na rukách sú bežným vedľajším produktom, ktorý vzniká pri cvičení na hrazde, lezení, pri silovom tréningu alebo práci. Ide o prirodzené zhrubnutie kože, ktoré má ochrannú funkciu.

Mozole vôbec nie sú na škodu a ich vytvorenie je úplne normálne. Pri častom tréningu však môžu spôsobovať dosť nepríjemný pocit a bolesť pri cvičení

Každý človek je jedinečný a neexistuje dokonalý recept pre všetkých, avšak tu je zopár tipov, ktoré by mohli pomôcť:

Zmena úchopu

Mozole vznikajú na miestach, kde je najvýraznejší tlak alebo trenie kože. Pri cvičení na hrazde tie najväčšie vznikajú na dlaniach (tesne pod prstami). Nepohodlie je možné znížiť zmenou úchopu. Tu sú 2 spôsoby:

Úchop pomocou prstov

Uchopením hrazdy len pomocou prstov sa jednoducho vyhneme bolestivým miestam na dlaniach. Ide o metódu, na ktorú príde väčšina ľudí automaticky.  Základný rozdiel oproti spočíva v uchytení hrazdy (ešte pred zavesením). Tyčku hrazdy je potrebné uchopiť nie v strede dlane, ale na rozmedzí dlane a prstov. Vďaka tomu nedochádza k zovretiu citlivej kože na dlani a namáhané sú len mozole na prstoch.

  • Výhodou tohto úchopu je jednoduchosť zmeny a možnosť použitia aj pri cvičení zhybov nadhmatom a podhmatom.

  • Nevýhodou je menej istý úchop a nevhodnosť, ak bolestivé sú aj mozole na prstoch.

Cvičenie na guliach

Úchop na guliach je pravdepodobne najúčinnejšou metódou ako sa vyhnúť nepohodliu pri zhybovaní. Tlak na pokožku je nielen odlišný, ale aj viac rozložený v porovnaní s tyčkou. Značnú úľavu pocítia aj tí, ktorých pokožka je naozaj citlivá.

Drevené gule môžete kúpiť tu: Drevené gule na tréning úchopu

  • Výhodou je obohatenie tréningu o nové prvky a cviky.

  • Nevýhodou (výhodou?) je mierna zvýšená náročnosť tréningu.

Starostlivosť o mozole

Častým tréningom a namáhaním rúk zhrubne koža v niektorých častiach natoľko, že vytvorí vytŕčajúce mozole. Pri cvičení sa tlak sústreďuje ešte väčšmi do týchto bodov, čo môže byť nielen nepríjemné, ale hrozí ich odtrhnutie. Fotografie odtrhnutých mozoľov sú pre niekoho symbol úspechu, avšak znamená to skomplikovaný tréning a život na niekoľko dní (týždňov).

  • Nadbytočnú zhrubnutú kožu opatrne zbrúste – pemzou, jemným pilníkom alebo brúsnym papierom. Ak takéto prostriedky nemáte poruke, pomôžu aj nechty. Dajú sa použiť aj zuby, ale je to nechutné a vraj to vyzerá divne 🙂

  • Niektorí ľudia si pred brúsením mozoľov namočia ruky do teplej vody (prípadne ich brúsia počas sprchovania). Koža sa vo vode rozmočí a je jednoduchšie ju odstrániť. Pozor na to, aby ste to neprepískli. Skúste suchú i mokrú metódu a vyberte si tú, ktorá vám viac vyhovuje.

  • Určite neodstraňujte celý mozoľ. Prídete tak o svoje prirodzené brnenie. Po úplnom odstránení by Vám zostalo mäkké/citlivé miesto a celým procesom by ste si museli prejsť znova. Odstráňte len vytŕčajúcu časť, ktorá by sa mohla odtrhnúť.  

Nosenie rukavíc

Rukavice na cvičenie síce môžu čiastočne eliminovať tvorbu mozoľov, ale ako dlhodobé riešenie ich neodporúčame. Medzi hlavné dôvody patria hygiena (nadmerné potenie rúk) a riziko vzniku pľuzgierov pri dynamických pohyboch.