Gymnastické kruhy

Drevené gymnastické kruhy primontované na stropeMnohí pohyboví majstri a tréneri hodnotia gymnastické kruhy medzi najlepšie náradie pre rozvoj tela. Sú na to praktické dôvody: ide o cenovo výhodné náčinie, ktoré je ľahko prenosné a ľahko si ho vezmete všade so sebou – napr. aj do prírody.

Hlavnou výhodou je však samotná podstata gymnastických kruhov – prinášajú nestabilitu. Jednotlivé kruhy visia na dlhých popruhoch a pohnú sa i pri najmenšom pohybe. Túto nestabilitu musí kompenzovať vaše telo (predovšetkým jadro), vďaka čomu trénujete svalstvo, o ktorom ste možno ani nevedeli, že existuje. Samozrejme, zásobník cvikov je skutočne veľký a úroveň sa dá jednoducho regulovať podobne ako pri cvičení na hrazde (pákový efekt).

Preto sú gymnastické kruhy určené ako pre začiatočníkov, tak aj pre skúsených atlétov.

Gymnastické kruhy nájdete v rôznych prevedeniach – najčastejšie plastové, drevené a oceľové.

  • Oceľové kruhy sú najťažšie zo spomenutých typov, a preto trošku obmedzujú jednoduchosť prenosu. Pri oceľových kruhov je dôležitá povrchová úprava, akékoľvek poškodenie môže viesť ku korózii. Na Slovensku sa predávajú len výnimočne, uplatnenie nájdu predovšetkým na outdoorových ihriskách, kde iné kruhy nie sú na výber.
  • Plastové kruhy sú najlacnejším typom gymnastických kruhov. Sú pomerne ľahké a odolné. Ich hlavnou nevýhodou je šmykľavosť povrchu, predovšetkým pri spotení rúk.
  • Drevené gymnastické kruhy ponúkajú najlepší úchop a pocit pri cvičení, čo výrazne vplýva aj na bezpečnosť. Jedná sa o najdôležitejší parameter pri cvičení, a preto ich používajú profesionálni atléti a gymnasti už niekoľko rokov. Pri správnej starostlivosti vydržia veľmi dlho a napriek mierne vyššej cene (v porovnaní s plastovými) jedná sa o určite najlepšiu voľbu pri výbere materiálu gymnastických kruhov.

Gymnastické kruhy je možné prevesiť cez hrazdu alebo akýkoľvek pevne ukotvený prvok bez ostrých rohov (pozor na trámy s ostrými hranami). Ak radi cvičíte v prírode, môžete si kruhy zobrať so sebou a prehodiť ich cez vhodný konár stromu.

Najlepším trvalým riešením je použitie držiakov pevne ukotvených do stropu. Vďaka nim ste pri cvičení obmedzovaný len výškou stropu.

Gymnastické kruhy používané na súťažiach sú zavesené v rozpätí 50 cm (vzdialenosť od stredu po stred).

Ak nemáte po ruke meter alebo si túto vzdialenosť chcete prispôsobiť podľa seba, tak môžete použiť lakeť – vzdialenosť ohnutého lakťa (do 90°) a konca vystretých prstov na ruke.