Vonkajšia hrazda do záhrady

Cvičenie vonku na záhrade má svoje čaro – tréning v súkromí na čerstvom vzduchu patrí medzi najlepšie metódy ako si vybudovať silný a pozitívny tréningový návyk a zdravý životný štýl.

Nemusíte ďaleko chodiť, strácať čas cestovaním a tlačením sa vo verejných šatniach. Ak máte problém začať s pravidelným cvičením, je jasné, že potrebujete pred tréningom minimum prekážok a faktorov, ktoré vás vedia odradiť od cvičenia. Vonkajšia hrazda je ideálnou pomôckou pre super tréning s blízkymi v pohodlí domova.

Hrazda na cvičenie vonku by mala byť ošetrená tak, aby vydržala desiatky rokov funkčná a odolávala nástrahám počasia. Tie naše sú nalakované dvoma vrstvami kvalitnej práškovej farby. Prvá vrstva – základná – zabezpečuje výbornú chemickú odolnosť, odolnosť voči korózii a pripravuje podklad pre povrchovú farbu. Druhá vrstva je tvorená prémiovou exteriérovou farbou s taktiež výbornou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, navyše má v sebe zložky pre odolnosť farby voči UV žiareniu – vďaka tomu hrazda nevybledne.

Výhodou práškových farieb je taktiež rovnomernosť nanesených vrstiev – prášok je nanášaný elektrostaticky a „zapečený“ pri vysokých teplotách (cca  200°C). Vďaka tomu na farbe nie sú žiadne stekance, povrch hrazdy je jednotný a po čase sa neolupuje. Technológia práškového lakovania je zároveň šetrná voči životnému prostrediu.

  • Hrazda ukotvená do zeme – časť stojky sa nachádza pod úrovňou terénu, kde je upevnená vo vyhĺbenej jame pomocou betónu.
    • Vykopte jamu s hĺbkou 85 cm. Môžete si pomôcť zemným vrtákom, ten viete zohnať v akejkoľvek požičovni náradia. Jamu je však možné vykopať jednoducho aj pomocou rýľa a lopaty.
      • Vhodné rozmery vyhĺbených jám závisia od podložia. Odporúčaný rozmer diery pri pevnom podloží je 26 x 26 x 85 cm.
      • Ak chcete hrazdu nižšie, je potrebné vyhĺbiť hlbšiu jamu.
    • Vyhádžte uvoľnenú hlinu rukou alebo malou lopatkou. Na spodok jamy môžete dať malú vrstvu jemného štrku – ten okrem iného pomôže nastaviť stojky do rovnakej výšky.
    • Stojky hrazdy spojte pomocou skrutiek s tyčou – stačí ich dotiahnuť rukou (napevno až po vytvrdnutí betónu).
    • Zmontovanú hrazdu vložte do vyhĺbených otvorov a nastavte jej správnu pozíciu – dobre skontrolujte všetky stojky a predovšetkým tyč pomocou vodováhy. Dobrým prostriedkom je silnejší špagát spolu s kolíkmi v zemi, vďaka ktorým si viete konštrukciu zavetriť a podržať v správnej pozícii. Taktiež je možné použiť upínacie popruhy (gurtne) alebo pomocné laty (uchytiť ich môžete pomocou stolárskych svoriek).
    • Stojky zalejte betónom. Pre tento účel stačí pár vreciek suchého betónu (cca 4-5 vreciek / dieru).
    • Vrchných 10 cm zahádžte hlinou alebo vopred odrezaným kúskom trávy (so zeminou). Prípadne si môžete urobiť iný mäkký podklad pod celou konštrukciou (kôra, piesok).

Hrazda zabetónovaná do zeme

Pre tieto hrazdy je možné nájsť miesto takmer v každej záhrade – vyznačujú sa pomerne jednoduchou montážou