Akú nosnosť majú naše hrazdy?

Radi by sme na otázku „aká je nosnosť hrazdy?“ odpovedali jedným číslom, avšak nie je to až tak jednoduché. Výsledné číslo závisí od posúdenia jednotlivých prvkov konkrétnej hrazdy.

Nosnosť tyče (hrazdy)

Rozsahy nosností uvedené pri konkrétnych produktoch vyplývajú z nosnosti samotnej tyčky, na ktorej sa cvičí.

  • Priemer tyče (hrúbka) – rozdiel medzi predávanými priemermi nie je až tak veľký, aby výrazne ovplyvnil nosnosť hrazdy. Každopádne, čím väčší priemer, tým je nosnosť hrazdy vyššia.

  • Dĺžka: Všeobecne platí: čím je tyčka dlhšia, tým je nosnosť nižšia.

Priemer  32 mm Priemer  34 mm
Dĺžka 92 cm (94) 216 kg 248 kg
Dĺžka 104 cm (106) 192 kg 220 kg
Dĺžka 129 cm (131) 155 kg 178 kg
  • Konštrukčné prevedenie všetkých tyčiek je identické. Nižšia nosnosť teda neznamená, že je tyčka horšia (samozrejme, ak vyhovuje potrebám).

Nosnosť konzoly

Konzola je hlavný nosný prvok, ktorý drží tyčku na stene. Všetky naše konzoly sú dimenzované na stovky kilogramov – sú vyrobené z hrubých plechov a masívnych profilov. Preto sa špeciálne tomuto prvku nemusíme venovať.

Kotvenie hrazdy

Výsledná nosnosť hrazdy na stenu závisí od typu muriva, z ktorého je stena postavená a kotviaceho materiálu, ktorý sa pri kotvení použije.

Pri návrhu produktov vždy posudzujeme aj namáhanie kotiev, aby nielen použitie, ale taktiež montáž hrazdy bola bezproblémová aj v menej priaznivých podmienkach. Na základe toho je zvolený správny počet kotviacich otvorov, ich priemer, vzdialenosti a pod. Inými slovami, nemusíte byť profesionál, aby ste naše hrazdy bezproblémovo namontovali. Samozrejme, v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

Záver

V oblasti bezpečnosti (nosnosti hrázd) nerobíme žiadne kompromisy. Pri výbere hrazdy sa teda pokojne sústreďte na ostatné kritéria – predovšetkým na jej vhodné umiestnenie a praktickosť.