Hrazda na strop

Hrazda na strop ponúka veľmi veľa priestoru na cvičenie – okolo hrazdy i pod hrazdou.
Je taktiež jednoduchšie nájsť pre tento typ hrazdy správne miesto, keďže sa môže nachádzať aj v strede miestnosti.

Medzi popredné vlastnosti betónu patrí jeho pevnosť, čo z neho robí vynikajúci materiál na kotvenie. Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, kotvenie hrazdy do stropu patrí medzi najistejšie spôsoby umiestnenia hrazdy. Aj najjednoduchšie kotvy (napr. hmoždinky) majú v betóne výrazne vyššiu nosnosť ako v iných stavebných materiáloch.

Pre jednoduché kotvenie stačí dobrá vŕtačka s príklepom (ideálne pneumatickým) – tzv. kladivo a hrazdu namontujete za pár minút. Hlavné pravidlo je kotviace otvory v betóne zbytočne nezväčšiť nepozorným (šikmým a krúživým) vŕtaním a s inštaláciu hrazdy nebude vôbec žiaden problém.

V zásade sa rozlišujú tieto typy betónových stropov:

  • Monolitické – monolitická konštrukcia stropu znamená, že betónová doska je neprerušená a jedná sa o jednoliaty celok zo železobetónu.
  • Panelové stropy – jedná sa o železobetónové prefabrikáty, ktoré sa na stavbe zakomponujú do stavby (väčšinou ich nájdeme pri väčších stavbách, typickým príkladom na Slovensku sú panelové byty).
  • Montované stropy – sú tvorené z prefabrikátov, ktoré sú spravidla odľahčené dutinami (dutinové panely). Pri tomto type je dôležité dodržať zásady správneho kotvenia (presná diera a vhodný kotviaci materiál).

Všetky spomenuté typy stropov sú vhodné pre ukotvenie hrazdy na strop.