Ako vybrať správnu hrazdu na cvičenie?

Ak to s cvičením myslíte vážne, nevyhnutným náradím je hrazda na cvičenie. Pri výbere hrazdy je nutné zvážiť tieto skutočnosti:

Typ (umiestnenie) hrazdy

Typ hrazdy priamo súvisí s umiestnením. Pri výbere umiestnenia hrazdy je potrebné mať na pamäti dve kritéria – bezpečnosť a komfort.

  • Bezpečnosť. Určite odporúčame pevne ukotvené hrazdy. Od prvotného visenia na hrazde sa poctivým tréningom viete rýchlo dopracovať k náročným cvikom. Ani sa nenazdáte a budete si na opasok dávať 15kg kotúč, určite je lepšie mať na to pripravené podmienky.

  • Komfort priamo súvisí s bezpečnosťou. Pri cvičení sa potrebujete sústrediť na tréning (správnu techniku, dýchanie, počet opakovaní a pod.). Je vylúčené myslieť na to, či náhodou hrazda nespadne, niečo neprevrátite, do niečoho nevrazíte.

  • ZÁVER:

    Vyhnite sa hrazdám, ktoré nie sú pevne ukotvené – napr. hrazdy do zárubne. Existuje niekoľko typov pevných hrázd, takže svoj ideálny variant by si mal nájsť každý – napr. hrazda na stenu, medzi steny, rohová hrazda. Zvážte si stavebné a organizačné prekážky a vyberte si ten typ, pri ktorom sa vám bude najpohodlnejšie cvičiť.

  • Pri výbere umiestnenia hrazdy zvažujte nielen očividné, ale aj skryté prekážky – elektrické vedenie, inštalácie, a pod.

  • Vždy si skúste nasimulovať samotné vŕtanie dier – uistite sa, či máte v miestach kotvenia dostatok priestoru pre prácu s vŕtačkou a montáž.

Ako vysoko namontovať hrazdu na cvičenie?

V ideálnych podmienkach tu platí jednoduché pravidlo:

  • Pri zavesení na hrazdu by ste mali mať vystreté nohy. To znamená postavte sa na špičky, dvihnite ruky smerom hore a končeky prstov Vám určia výšku, v ktorej by mala byť tyč hrazdy.

  • Pre cvičenie poctivých zhybov potrebuje priemerný človek minimálne 36cm priestor medzi tyčkou hrazdy a stropom pre bezpečný pohyb hlavy. Ak si chcete toto minimum prispôsobiť podľa seba, odmerajte si výšku svojej hlavy (od brady po vrchol) a nameranú hodnotu vynásobte číslom 1,5. Aj v tomto prípade nezabúdajte na ostatných členov domácnosti.

  • Pre bezpečné vykonanie pokročilejších cvikov nad hrazdou (napr. muscle-up) potrebujete oveľa viac priestoru medzi stropom a hrazdou. Minimálna vzdialenosť výrazne závisí od výšky konkrétneho človeka a dĺžky jeho rúk. Dá sa určiť aj takto:

    Postavte sa vzpriamene, ruky pripažte k stehnám a odmerajte vzdialenosť medzi vystretými prstami a zemou. Nameranú hodnotu odrátajte od svojej celkovej výšky. Vyrátaná hodnota je vaša minimálna vzdialenosť medzi stropom a hrazdou pre bezpečné cvičenie muscle-upov. Ako hrubý odhad môžete použiť tento vzorec: 0,6 x celková výška.

Výška hrazdy - vzdialenosť od stropu
  • Ak strop nie je dostatočne vysoký, aby ste splnili podmienku priestoru nad hlavou a zároveň podmienku vystretých nôh, radšej zvoľte menej priestoru pre nohy.

Rozmery hrazdy na cvičenie

Dĺžka hrazdy na cvičenie

Dĺžka tyče, na ktorej sa cvičí je veľmi podstatný parameter. V podstate platí:

  • Čím dlhšia, tým lepšie. Dlhšia tyčka hrazdy zabezpečí nielen viac priestoru pre cvičenie, ale taktiež ďalšie možnosti pre zavesenie kruhov alebo pomocných gúm.

  • Vyhnite sa prekážkam. Pri výbere dĺžky hrazdy zvažujte aj stavebné prekážky v stene. Eliminujte tie, ktoré by mohli skomplikovať montáž.  Medzi najčastejšie patrí elektrické vedenie. Ak sa bojíte, že vyberiete príliš krátku, tak nemusíte sa báť. Všetky nami ponúkané dĺžky hrázd sú dostatočne dlhé pre poctivé cvičenie klasických zbyhov.

  • Ak máte obmedzený priestor a potrebujete upraviť  dĺžku hrazdy na mieru:
    Proporcie ľudí sú rôzne, a preto nie je jednoduché určiť všeobecnú minimálnu dĺžku. Individuálne si to však viete určiť jednoducho. Odmerajte si šírku ramien a prirátajte k nej 30cm. Táto vzdialenosť je Vaše absolútne minimum pre cvičenie poctivých zhybov. Pri výbere dĺžky hrazdy nezabúdajte na ostatných členov domácnosti.

  • O rôznych možnostiach úchopu a správnom cvičení zhybov sa dočítate tu: ako správne cvičiť na hrazde?

Dĺžka hrazdy na cvičenie
  • Upozornenie: pri cvičení zhybov a iných cvikov potrebujete priestor pre pohyb lakťov. To znamená, že tyč môže byť dlhá napr. 80cm, ale skutočný priestor pod hrazdou musí byť ešte väčší. Aj z tohto dôvodu sú hrazdy do dverí (zárubne) riešením, ktoré určite neodporúčame.

Priemer hrazdy

Priemer tyče (hrúbka) je jeden z najviac podceňovaných parametrov pri výbere hrazdy. Ak je len samotné visenie na hrazde nepríjemné, tak napredovanie bude veľmi náročné. Nenechajte sa zlákať lacnými hrazdami s priemerom 25 alebo 27mm, je to naozaj málo. Nechty sa zarývajú do dlane a máte problém sa udržať.

Priemer hrazdy
  • Ideálnym priemerom pre väčšinu ľudí je 32mm alebo 34mm. Rozhodnúť sa môže podľa veľkosti rúk:

    • 32mm: vhodný pre väčšinu ľudí
    • 34mm: vhodný priemer pre ľudí s väčšími rukami (dlhšími ako 19cm).
  • Priemerné ženské ruky majú dĺžku 17cm, priemerné mužské ruky sú dlhé 19cm. Ak sa neviete rozhodnúť, nemusíte sa báť – chybu neurobíte so žiadnym z uvedených priemerov. Aj človek s väčšími rukami vie pohodlne a plnohodnotne zhybovať na hrazde s priemerom 32mm.

Priemer hrazdy podľa veľkosti ruky
  • Upozornenie: Samotná schopnosť visieť a komfort pri visení závisí nielen od priemeru tyče, ale aj sily a mobility. Tú dosiahnete pravidelným tréningom.

  • Pri cvičení odporúčame používať magnézium na ruky.